Dijabetes ne mora da znači odustajanje od slatkog!

February 24, 2020

Za dijabetes je do današnjeg dana poznato mnoštvo lekova, kako onih iz farmaceutske industrije, tako i prirodnih. To i nije tako čudno, s obzirom na to da je svakim danom sve više obolelih na globalnom nivou. Uz lekove je nužno da se uvode nove, zdravije navike, a ključna je promena ishrane. Ona je uglavnom pitanje u vezi sa kojim postoji najviše nedoumica.

Lečite se pravilno

Iako bi svakom pacijentu trebalo da se pristupi na individualnom nivou i da mu se prepiše jedinstvena terapija, postoje neka opšta pravila kojih se treba pridržavati. Savet broj 1 za dijabetičare jeste smanjenje unosa hrane, odnosno energije, i to posebno namirnica koje sadrže dodati šećer ili veliki procentualni udeo masti. Preporučljivo je da se njihova ishrana zasniva na unosu sirovog voća i povrća, malo „mršavog” mesa, kiselomlečnih proizvoda sa niskim procentom mlečne masti i namirnica od celog zrna. Za čvrste masti i rafinisana ulja koje treba izbaciti,  postoji odgovarajuća alternativa: savet su male količine hladno ceđenog ulja, koje ne treba zagrevati. Generalno je dobro pripremati hranu koja je kratko ili nimalo termički obrađena, jer se tako čuvaju vitamini i kvalitetni sastojci hrane. U celokupnom planu ishrane, najdelikatnije pitanje je, ipak, šećer.

Niskokalorijski zaslađivači – alternativa šećeru

U zavisnosti od uzroka koji su doprineli nastanku dijabetesa, postoje različiti tipovi i oblici ove bolesti. Za svaki od njih, šećer predstavlja zabranjen dodatak. Zato se iz ishrane dijabetičara on odmah izbacuje.

Međutim, na sreću, postoji opcija za sve koji žive sa dijabetesom, a to jesu niskokalorijski zaslađivači. Mogu se koristiti u svakodnevnoj upotrebi, za kafu ili kolač, a količina zavisi isključivo od ukusa pojedinca. Zahvaljujući niskokalorijskim zaslađivačima, dijabetičari mogu da nastave sa uživanjem u omiljenoj hrani i piću.

Odaberite pravi zaslađivač!

Postoji više vrsta zaslađivača sa specifičnim karakteristikama koje relevantne svetske institucije za bezbednost hrane i lekova odobravaju. Jedan od najčešće prisutnih u hrani i napitcima je aspartam. On se prodaje i u kesicama, i potpuno je bezbedan za sve osim za one sa fenilketonurijom, retkom genetskom bolešću.

Još jedan često korišćen niskokalorijski zaslađivač je i sukraloza, poznata i kao Splenda. Ona lako prolazi kroz organizam i ne uvećava procenat masti, što je čini jako poželjnom za ljudski organizam. Koristi se u izuzetno malim količinama, jer je čak 600 puta slađa od šećera.

Stevija je jedan od najpopularnijih zaslađivača, zbog svog prirodnog sastava budući da potiče od biljke i sadrži 0 kalorija. Za bilo koji niskokalorijski zaslađivač da se odlučite, obratite pažnju na preporučene doze i uživajte u omiljenim napicima i poslasticama.

Povezani članci:

Одржана трибина о новим лицима зависности

Одржана трибина о новим лицима зависности Организација Фестивал здравља Београд одржала је округли сто под називом „Нова лица зависности - да ли су нам потребни нови стратешки приступи“. У дискусији су, неки од чланова Одбора за здравље и породицу, представници...